Vítám Vás na svých stránkách 

Věnováno památce mé dcery Kačky       Radek Tupý

Spisovatel Vl. Tupý

Korálky v mé dušiKniha Sázaváka Vladimíra Tupého “KORÁLKY V MÉ DUŠI”je rozdělena do tří částí:

  1. myšlenky v kruhu
    je název první části, která v lyrické rovině zpracovává autorovy myšlenky, úvahy a vzpomínky na dětství
  2. dopisy víry a naděje
    Druhá část je názornou ukázkou, jak vážné nemoci dokážou změnit priority v životě a jak se obyčejné věci stávají vzácnými
  3. obrázky z korálků
    Třetí část je soubor vlastních esejů z let 2003 – 2010

Úryvky z knihy byly uvedeny na autorském čtení sázavských spisovatelů v září 2011 spolu s úryvky knih Michala Viewegha, Pavla Kohouta a Leoše Šeda (viz také foto v příloze)

 

Kniha je ke koupi v Infocentru Sázava, Nám. Voskovce a Wericha, od 7.11.2011 (tel. 327 320 763)

Kořeny a kořínkyKniha Kořeny a kořínky popisuje historii rodu Tupých, kde pilířem příběhu je dramatický život otce Jaroslava, českého legionáře první světové války a pozdějšího četníka, významně dokreslený autentickými úryvky z jeho válečného deníku a podložený dobovými souvislostmi, takže je celkově velmi poutavá i pro "nerodinné" příslušníky.

Odehrávají se zde skutečnosti z váky na rakouské straně, pak v italském táboře, jako legionáře na Piavě. Unikátní zážitky z těžké služby četníky ve školách a službách v Čechách a pak také ve 30. letech v Podkarpatské Rusi, která patřila tehdy Československu. A další.

 

Bohatým výčtem jmen a tehdejších adres může kniha zaujmout i příbuzenské větve, které se v těchto informacích naleznou, zejména z okolí Rataj u Tábora :-)

Putování obratníkem raka 2.dílÚvodní slovo:

Kniha, stejně jako její první část, popisují autorovy zážitky v boji s rakovinou. Jsou přavážně vedeny formou deníku a citují konkrétní dialogy či vyjádření lékařů. Autentický děj je doplňován autorovými myšlenkami při procházkách, úvahami o nejen nemoci a především pocity. Vladimír Tupý používá osobitý styl, který dovede čtenáři maximálně přiblížit nitro těchto pocitů.

Úvodní slovo:

Vážení čtenáři,
do rukou se Vám dostává druhý díl knihy "Putování obratníkem raka". Její autor v prologu k prvnímu dílu uvedl, že je obyčejným člověkem. Kdo se však do knihy začte, bude jistě souhlasit, že opak je pravdou. A stejně jako autor i jeho kniha je v mnohém mimořádná.
Pan Tupý zkřížil svůj osud s vážnou nemocí, rakovinou hlavy a krku.
Postaven před tuto nelehkou překážku, odhaluje sám sebe. Pochopil, co znamená stát se členem společenství lidí, kteří rakovinou onemocněli. Jen málokdo by dokázal tak lidsky a přesně předat svou zkušenost s nechtěnou nemocí. Ukazuje, co znamená rakovinu přijmout, jak zmobilizovat síly k boji, nemoc zdolat a nakonec se z ní i poučit. Sám okusil, jak prchavý může být prvotní pocit vítězství, jak úzká je hranice mezi trvalým vyléčením a návratem nemoci.

 

MUDr. Martin Chovanec, Ph.D. - klinika ORL, FN Motol

."Nejsem známý politik, věhlasný zpěvák, televizní moderátor či herec, ani úspěšný sportovec. Jsem obyčejný člověk, jeden z mnoha,
kterým životní cestu zkřížila tisíckrát obávaná a tisíckrát proklínaná nemoc zvaná rakovina. Jenom se o nás nemluví, ani nepíše. Tato výsada je určena celebritám. Ale hranice určující naději a zmar, statečnost a selhání, život a smrt, je u všech stejně tenká. Rakovina
nerozlišuje obyčejné lidi a celebrity, chudé a bohaté, neznámé a slavné. Dá se tedy s jistou nadsázkou říci, že rakovina je nemoc spravedlivá ..."

Vladimír Tupý

 

Předmluvu ke knize napsal profesor MUDr. Dienstbier, DrSc., předseda Ligy proti rakovině Praha.

Vydalo nakladatelství BLUG www.blug.cz 

 

Křest knihy proběhl 26.5.2006 jako součást pořadu RADIODÁREK Českého rozhlasu 2 - Radiožurnál k 80. narozeninám pana profesora Dienstbiera, jehož hostem byl právě Vladimír Tupý. Fotografie ze křtu jsou v příloze tohoto článku.