Vítám Vás na svých stránkách 

Věnováno památce mé dcery Kačky       Radek Tupý

Vladimír Tupý

Vladimír TupýSázavák Vladimír Tupý se narodil 9.12.1940 v Táboře. Vyučil se sklářem v Sázavě a ve své profesi pracoval třicet sedm roků, podílel se i na výrobě tvarovek pro Novou scénu Národního divadla.

Byl dlouholetým otužilcem a i přes mnohonásobné ataky zákeřné rakoviny ješt v roce 2012 téměř denně podnikal i padesátikilometrové cesty na kole, ve svých 72 letech!

Psaní a četba byly vždy jeho největším koníčkem. Vydal knihy: Putování obratníkem raka aneb Jak jsem přežil rakovinu I  (2006), Putování obratníkem raka aneb Jak přežívám rakovinu II (2008), Kořeny a kořínky (2010), Korálky v mé duši (2011). V roce 2013 měl ještě rozepsánu jednu knihu, kterou již nestačil dopsat. Na vydání čeká.

Vladimír Tupý podstoupil v říjnu 2011 celkem třináctou - v roce 2011 už pátou a vůbec nejsložitější - operaci, kdy mu byla kvůli nádoru odstraněna část čelisti, část kořene jazyka. Výsledkem je trvalé přerušení lymfatických žláz, trvalé zhoršení řeči a komplikovaný příjem stravy díky přerušení nervů jazyka, který se doslova musí znovu naučit používat.

V květnu 2012 absolvoval další operaci, v tomtéž roce ještě další, čtrnáctou.

Na začátku roku 2013 pak poslední, patnáctou operaci.

Možná tento článek pomůže jiným, možná zveřejnění jeho příběhu mohlo v roce 2012, kdy tento článek vyšel poprvé, pomoci i Vladimíru Tupému. Zvolili jsme tuto cestu, možná není správna, my věříme, že ano. Cílem není vzbudit soucit, lítost - ale snaha neprohrát se zákeřnou nemocí.

Původní text článku z roku 2012 je upraven s ohledem na to, že Vladimír Tupý 2.8.2013 rakovině podlehl.

 

Vladimír Tupý

Vladimír Tupý 

 • v roce 2012 72 let, Sázava
 • 37 let sklář (podílel se na výrobě tvarovek Nové scény Národního divadla). Pak masér, výrobce nábytku.
 • Automobilový závodník, pořadatel motoristických a otužileckých závodů, otužilec, cyklista, milovník četby, spisovatel.
 • Držitel Ceny města Sázava za přínos městu
 • 10 let bojovník s rakovinou
  • 15 operací, dvě ozařování
  • ztráta většiny jazyka, chuti, štítné žlázy, části čelisti, svalstva na krku, ústního patra, ochrnutí pravé tváře po přerušení nervu, trvalé přerušení lymfatických žláz
  • ztráta schopnosti normálně jíst,  ztráta schopnosti normálně mluvit
  • Deformace obličeje
  • Zvláštní vlastnosti:
   • nevzdat se za žádných okolností!
   • žádná sebelítost
   • život stojí za to

 

Boj s rakovinou

 

Vladimír Tupý bojoval s rakovinou už od roku 2003, kdy se mu poprvé na jazyku objevil zhoubný nádor. Do roku 2009 absolvoval 8 operací a dvě ozařování. Při nich přišel o část jazyka, část krku, ztratil chuť, ozařováním byla zničena štítná žláza. Při jedné z operací mu dokonce byla odstraněna část měkkého patra a dočasně nahrazena částí tváře, pak mu byla vytvořena plastika.

 

Pak měl dva roky pokoj. Až do začátku roku 2011. Tehdy se opět objevil nádor. V té době jej však mnohem více zasáhla jiná událost. Zemřela jeho jediná vnučka Kačka -  v necelých osmnácti letech podlehla těžké srdeční vadě.

 

Oba měli jednu společnou vlastnost - až neuvěřitelnou statečnost v boji se svou nemocí!

Rakovina se vrátila v roce 2011

V roce 2011 Vladimír Tupý absolvoval celkem 5 operací. Tu dvanáctou - a vůbec nejsložitější - operaci prodělal v říjnu, krátce po společném setkání sázavských spisovatelů, s Michalem Vieweghem, Pavlem Kohoutem a Leošem Šedo.

Při této operaci mu byla odstraněna část čelisti,  kořen jazyka o velikosti 6 x 4 cm. To způsobilo deformaci obličeje a výrazné zhoršení řeči, kdy se musel doslova znovu naučit mluvit a také jíst, protože jazyku byla přerušena nervová spojení. Už nemůže jíst jinou než tekutou stravu se "specielním" polykáním, aby po devastaci dutiny nepadalo jídlo do plic. Paradoxně k největším důsledkům patří neustálá produkce slin díky přerušeným lymfatickým žlázám.

Bohužel o necelé dva měsíce později se nádor objevil znovu a Vladimírovi byla dva dny před Štědrým dnem provedena plastika průdušnice. Poprvé také strávil vánoce mimo domov.

2012 - rakovina zvolila dosud největší kalibr

Nemocnice Motol_4Nádor se v květnu objevil znovu, a to ve velkém rozsahu. Podle prvních předpokladů mělo jít o odebrání poloviny čelisti, části krku a velké části zbylého kořene jazyka. A panovaly obavy, že už Vladimír nebude mluvit vůbec, případně ani jíst. Při vyšetření bylo zjištěno, že je potřeba provést i plastiku a je nezbytné se na to připravit. Operace tak byla dvakrát odložena. Během toho sílily u Vladimíra bolesti, což ale nedával najevo! K operaci došlo 29. května. Trvala 6 hodin. Čelist nakonec odebrána nebyla.

Prsní sval jako záplata na krk

Při operaci byl vyjmut prsní sval a použit doslova jako záplata na zdevastovaný krk. Aby sval neodumřel, zůstal jeden jeho konec spojen s původním místě a tím je na svém novém místě vyživován. Na pravé straně hrudníku zůstala jizva se třiceti stehy připomínající žraločí kousnutí.

Verdikt: nemůžeme odstranit celý nádor a další operace už asi nebude možná

Část nádoru na krkavici nemohla být odstraněna, protože jakmile by se o to lékaři pokusili, došlo by k okamžité mrtvici. Vzhledem k dosavadní devastaci krku už nebude nejspíš možné další operace provádět.

Video z 9.6.2012 - ORL Motol, 11 dní po 14. operaci (3:27 minuty):

 

Smutný rekord

 

Vladimír Tupý je v motolském oddělení ORL rekordmanem - má nejvíce operací rakoviny. Ostatní jsou buď zdraví nebo již nežijí...

 

Za život vděčil své disciplíně a neuvřitelnému přístupu k životu

 

Vladimír porážel rakovinu svou obrovskou vůlí, disciplínou a nadhledem, s jakým snášel svůj velmi těžký osud, i když poslední útok zhoubné nemoci jí dal vedení. S tím vším byl v motolské nemocnici velmi pověstný a oblíbený.

 

Z jeho zápisků z pobytu v nemocnici v říjnu 2011:

 

Profesor Astl při vizitě, když jsem po jeho otázce, jak se daří, zdvihl palec nahoru a vytlačil ze sebe že skvěle, řekl: „Tohle je nesmírně pozitivní člověk!“

 

MUDr. Lukeš: „Pane Tupý, už jste toho s námi zažil tolik a já Vás obdivuji, jak optimisticky to pořád zvládáte.“

 

MUDr. Bruthansová, ošetřující lékařka:  „Pane Tupý, vy jste můj nejmilejší pacient, pořád se usmíváte, ráda za vámi chodím!“

 

Ve čtvrtek odpoledne přišel na oddělení MUDr. Chovanec v civilu. Řekl mi: „Vy jste takový smutný i veselý. Smutný proto, že za námi musíte pořád docházet, a  veselý, protože za žádných okolností neztrácíte důvěru, že vše dobře dopadne. A za to si vás vážím a mám vás rád“.

 

Sestřičky: "Jste takové naše sluníčko". Na vánoce od nich dostal dárek :-)

 

Když se dozvěděl poslední verdikt, napsal zprávu:

 

"... No, vyhlídky nejsou právě optimistické, co? Ale toho bohda nebude, aby stařec z údolí světla a hvězd z boje utíkal!".

 

Stav byl po po 15. operaci takový, že v těle zůstal nádor, který se může zvětšit. Další operace už do tak zdevastovaného krku nebyla možná.

 

Na chodbě oddělení prochodil desítky kilometrů

 

Za těch čtrnáct pobytů v motolské nemocnici nachodil po dlouhé chodbě doslova několik desítek kilometrů. Když díky velmi bolestivé sondě (hadičce na potravu vedené nosem do žaludku) nemohl spát, počítal si každou projitou trasu na chodbě.

 

V sobotu 2. června - tedy pouhé 4 dny po operaci (!) vyrazil na pochod po chodbě, při němž ušel jeden kilometr. V ten den totiž probíhal memoriál Kačky Tupé - vzpomínkový pochod na jeho vnučku. Tímto se i na dálku zúčastnil!

 

Vladimír Tupý spisovatel

 

Vladimír Tupý je vášnivým čtenářem a především napsal několik knih, znichž dvě jsou jakýsi deník s pocity, které zažíval se zákeřnou rakovinou. Knihy se staly pro mnohé vzorem v boji s rakovinou.

 

Další knihy jsou eseje a také jakýsi rodokmen jeho rodu:

 

 • Putování obratníkem raka aneb Jak jsem přežil rakovinu I  (2006)
 • Putování obratníkem raka aneb Jak přežívám rakovinu II (2008)
 • Kořeny a kořínky (2010)
 • Korálky v mé duši (2011)
 • Před smrtí měl rozepsanou ještě jednu knihu, která zatím není vydána

 

popis knih a ukázky naleznete zde

 

Ve 72 letech jezdil i 50 kilometrů na kole

 

 Po každé operaci vždy říkal: "Hlavně, abych mohl jezdit na kole". Dokonce i po loňské težké operaci se dal dohromady tak, že na jaře jezdil trasy i 30 km. Před rokem, v 71 letech, ještě i 50 kilometrů! Přitom téměř každé ráno rozvážel noviny.

 

10 dní po poslední operaci, říkal: "... až se vrátím, budu rozvážet ... přece nebudu sedět doma ...".

 

Problém bude, že nemohl v terénu pít. Jídlo i pití vyžaduje specielní polohu krku. Co je běžné pro jiné, je tady problém.

 

Dokumentární TV pořad o Vladimíru Tupém

 

Ojedinělost jeho přístupu k životu a boji s rakovinou, nikdy se nevzdat, přivedla dokumentaristy studia Leontýnka k natočení dokumentu, který byl vysílán na TV Markíza. Stejně tak jako o jeho vnučce, o jejíž statečnosti ukazoval dokument též na Markíze, ale také na dvakrát na ČT1.

 

 


 

Setkání sázavských spisovatelů 9/2012Velmi vzácná fotografie. Vladimír Tupý je jedním ze sázavských spisovatelů - na fotografii ze září 2011 V. Tupý (vlevo) s Leošem Šedo, Pavlem Kohoutem a Michalem Vieweghem. Na fotce také starosta Sázavy Petr Šibrava a jako host Petr Svěcený