Vítám Vás na svých stránkách 

Věnováno památce mé dcery Kačky       Radek Tupý

Memoriál Kačky Tupé

Článek o nultém ročníku Memoriálu Kačky Tupé, který se konal v sobotu 28. května 2011

Fotografie:

  • Jiří Hanousek: klikněte vlevo na menu Memoriál Kačky Tupé -> Fotogalerie (zde)

Co je smyslem memoriálu?

Nultý ročník memoriálu Kačky Tupé je pochodem, jehož cílem je nejen připomenutí si vlastností, které Kačka Tupá představovala, ale především objevení těchto vlastností v nás samotných.

Memoriál je pochodem za odvahu, slušnost, nelhostejnost, za zdraví. Je určen všem, kteří mají dobré srdce!

Smyslem je uvědomit si, že existují děti postižené nejen srdeční vadou, ale dalšími handicapy, které jim ztěžují nelehký život.

Memoriál Kačky Tupé je a bude i v dalších ročnících věnován všem dětem, které svůj statečný boj s nemocí nevyhrály.

Nechceme v žádném případě, aby se pochod stal nějakou tryznou. Naopak, cílem je vzpomenout na všechny s úctou a s radostí. Podiskutovat s příjemnými lidmi, odpočinout si.

Je 28. května 2011, sobota odpoledne krátce po 16. hodině...

Z Větrné ulice v Sázavě, na níž ještě před několika měsíci viděla Kačka z oken obýváku, vychází skupina dva a třiceti účastníků, od několika měsíčního dítěte po sedmdesátiletého dědečka Kačky. Účastníci se vydávají na šest a půl kilometru dlouhý pochod v malebném okolí Sázavy. Po lesních cestách, kolem kapličky i pozůstatků neolitických mohyl, přes pověstnou Čertovu brázdu.

 Logo Memoriál Kačky Tupé  

P O C H O D
za odvahu,vytrvalost, slušnost,
nelhostejnost, za zdraví

Pochod pro všechny,
kteří mají dobré srdce!

 Věnováno všem dětem,
které svůj statečný boj s nemocí nevyhrály 

Večer setkání ve Větrném království
(více v článku níže)

Kdo byla Kačka Tupá?

Kačka TupáKačka Tupá se narodila v roce 1993 s těžkou srdeční vadou, která ji poslední roky upoutala na invalidní vozík, donutila ji užívat nespočet léků, způsobila velké potíže s dýcháním, poškození plic, ledvin, atrofii svalstva, silné a bolestivé otoky. Jakékoliv změny počasí a teplot u ní vyvolaly i několikadenní nevolnost, vodu na plicích, která způsobovala kašel a stěžovala dýchání natolik, že nemohla ležet a spát.

Její život se tak zúžil na lepší chvíle mezi změnami počasí, které si snažila užívat. Většinu času trávila pouze doma tvorbou korálku a sbíráním podpisů, výjimečně drobnými výlety.

Přesto všechno měla Kačka neuvěřitelnou vůli, statečnost a důstojnost vše snášet bez jediného naříkání! V dopisech, mailech, na svém webu či v deníku nikdy nepoužila sebelítost. Nikdy své vady nezneužila k jakýmkoliv výhodám! Měla obdivuhodné sociální cítění, nikdy nikomu neublížila, milovala psy.

Kačka byla členem rady sdružení Dětské srdíčko, je autorkou názvu a loga tohoto sdružení. Sama prodejem placek sdružení v hodnotě více jak 5 000 Kč významně přispěla k částce 30 000,- kč, za níž byly do Motolského dětského kardiocentra v dubnu 2011 zakoupeny dva důležité přístroje.

Kačka Tupá zemřela 11. února 2011 v necelých 18 letech.

Co je smyslem Memoriálu Kačky Tupé

Smyslem je pochodem uctění vlastností, které Kačka představovala, a především objevení těchto vlastností v nás samotných. Vzít si příklad nejen z Kačky, ale i z jiných, kteří mohou být pro nás čímkoliv dobrým vzorem.

Smyslem je také uvědomit si, že existují děti i dospělí nejen se srdeční vadou, ale i dalšími handicapy, kterým osud nedopřál to, co ostatním. Chceme pochodem uctít památku i ostatních dětí, které prohrály svůj boj s nemocí.

Memoriál je určen všem, kteří nejsou lhostejní ke svému okolí, kteří chtějí posunout sami sebe dál či si jen odpočinout. Nejde o žádnou smutnou událost - naopak, výsledkem má být odpočinek a také naděje.

Memoriál je prostě určen všem, kteří mají dobré srdce!